Przygotowanie gleby pod uprawy – jakie środki zastosować?
Właściwe przygotowanie gleby pod uprawy jest niezbędne do uzyskania obfitych plonów. Jednym z kluczowych działań, które należy wykonać, jest zastosowanie odpowiednich środków, dzięki którym rośliny będą miały substancje konieczne do prawidłowego rozwoju. W tym artykule przyjrzymy się preparatom, które można wykorzystać, żeby przygotować glebę pod uprawy.
Najważniejsza zasada — dopasuj nawóz do gleby i planowanych upraw
Nie ma jednego, idealnego zestawu środków, które zawsze trzeba stosować. Natomiast jest jedna, uniwersalna zasada — stosowane preparaty powinny doprowadzić do tego, żeby gleba była obfita w substancje odżywcze potrzebne roślinom, które mają być uprawiane. To jakie działania należy podjąć, zależy w dużej mierze od aktualnej kondycji gleby. Żeby dowiedzieć się, w jakim stanie się znajduje, warto przeprowadzić analizę chemiczną jej składu. Pozwoli to określić odczyn pH, posiadane składniki mineralne. Ta wiedza umożliwi zaplanowanie i podjęcie odpowiednich działań i uniknąć przenawożenia. Ogólnie rzecz biorąc, najwięcej pracy wymagają gleby zdegenerowane, leżące odłogiem. Jednak rozpoczynając od analizy chemicznej i stosując świadomie nawozy, można w stosunkowo krótkim czasie uzyskać pożądany efekt.
Zadbaj o odpowiednie pH gleby i składniki mineralne
Pracę z glebą należy zacząć od kontroli odczynu pH. Kwasowość to jeden z kluczowych czynników, który determinuje możliwości rozwoju roślin. Jest to istotne szczególnie w Polsce, ponieważ według wielu źródeł gleby w naszym kraju stają się coraz kwaśniejsze, a wielu rolników nie stosuje wystarczających ilości nawozów z wapniem. Natomiast zbyt kwaśne gleby uniemożliwiają prawidłowy rozwój roślin, nawet jeśli gleba jest obfita w minerały. Wapnowanie najlepiej wykonywać z wyprzedzeniem pod przedplon. Istotne są również nawozy mineralne. Decyzję o uzupełnieniu minerałów również należy podjąć po analizie chemicznej. Pozwoli to określić, o jakie minerały trzeba uzupełnić glebę oraz w jakim stopniu.
Nawozy dolistne — uzupełnienie nawożenia doglebowego
Warto również wspomnieć o nawozach dolistnych, które mogą dodatkowo odżywić rośliny. Można je stosować profilaktycznie lub doraźnie np. gdy substancje odżywcze z gleby nie są wchłaniane w wystarczającym stopniu. Preparaty dolistne są istotne, zwłaszcza gdy mamy świadomość, że ilość składników mineralnych w glebie może być niewystarczająca. Ten rodzaj środków umożliwia również dostarczenie roślinom substancji takich jak bor, cynk czy też żelazo, które są lepiej przyswajalne przez liście niż korzenie.
Może spodobać Ci się również:
Obróbka metali to popularna metoda, która jest znana na całym świecie. Bez względu na to, w jaki sposób jest ona przeprowadzana elementy powstałe podczas obróbki, mają ogromne znaczenie w większości…
Czytaj więcej